https://www.traditionrolex.com/18
Francouzské pekařské řemeslo zachraňují děti přistěhovalců
  

Francouzské pekařské řemeslo zachraňují děti přistěhovalců


Francouzskou bagetu si každý den koupí přes 12 milionů zákazníků. Tvrdí prezident pařížského syndikátu pekařů Franck Thomass. Přesto francouzským bagetám tvrdě konkuruje rozpékané pečivo ze supermarketů. Tradici řemeslné výroby baget v posledních letech pomáhají udržovat přistěhovalci.
V posledních letech dochází ve Francii k zániku tradičních řemeslných pekáren. Důvody jsou levná masové produkce rozpékaného pečiva a úbytek zájmu o pekařské řemeslo. Mladí Francouzi nestojí o náročnou práci v pekařství. Kupodivu pekárenskou tradici ve Francii zachraňují přistěhovalci a jejich děti. O jejich zručnosti svědčí umísťování na předních pozicích v pekárenských soutěžích.

 

V soutěžích o nejlepší bagetu vyhrávají přistěhovalci

Každý rok se v blízkosti katedrály Notre Dame koná soutěž o nejlepší bagetu pařížského regionu Ile de France. V soutěži se na předních místech stále častěji objevují pekaři se zahraničními kořeny. Za posledních deset let rovnou čtyřikrát vyhráli přistěhovalci. Převážně z Tuniska, Senegalu a dalších zemí.  V letošním ročník se stal vítězem sedmadvacetiletý Mahmoud M’seddi. Mladý pekař je synem tuniského přistěhovalce Mohameda, který je rovněž pekařem a hlavně vzorem pro svého syna. Kromě finanční odměny bude Mahmoud M’seddi po celý rok dodávat bagety do Elysejského paláce.

Celonárodní kolo soutěže o nejlepší bagetu vyhrál Laurent Encatassamy z Réunionu. Přesto typických francouzských pekařů v soutěži každoročně ubývá. „Jen to reflektuje, jak je pařížský region Ile de France kosmopolitní,“ říká jeden z letošních porotců pekařského klání Denis Bourdain. „Skutečnost, že o národní potravinářský klenot, francouzskou bagetu, se starají přistěhovalci a jejich děti je významnou výtkou vůči proti-imigrantským stranám, které těží ze strachu z cizinců,“ říká pařížská primátorka Anne Hidalgo, která sama pochází ze Španělska.

 

V čem spočívá kouzlo pravé francouzské bagety?

Především v přísné receptuře a pekařské zručnosti. Recepturu francouzské bagety upravuje zákon z roku 1993, podle kterého může být bageta připravena pouze ze čtyř surovin: z pšeničné mouky, vody, soli a droždí. Do pečiva se nesmí přidávat žádné konzervační látky. Legislativa zároveň stanovuje, že hotové pečivo nesmí být zmraženo.

 


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Francouzské pekařské řemeslo zachraňují děti přistěhovalců

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.