Jaký dopad má válka na Ukrajině na ceny pečiva?
  

Jaký dopad má válka na Ukrajině na ceny pečiva?

Témata: ceny pečiva

V letošním roce se sice očekával růst cen pšenice, avšak ceny pečiva se to nemělo až tak dramaticky dotknout. S válkou na Ukrajině však žádná z prognóz nepočítala, a tak mohou zákazníci sledovat podstatný růst cen pečiva, který ještě zdaleka nekončí.
Obilnice Evropy

Ukrajině se právem přezdívá „obilnice Evropy“ a válka má za následek narušení vnitrozemských dodávek i uzavření důležitých přístavů. Dalším významným vývozcem pšenice je právě Rusko, jehož dodávky jsou zase značně omezeny sankcemi. Obě tyto země dohromady před začátkem války pokryly víc než čtvrtinu celosvětového obchodu se pšenicí.

 

Ceny stále rostou

Současné dění ovlivňuje ceny obilovin na světových burzách. Například cena pšenice se vyšplhala na rekordní maximum. Průměrná cena za posledních dvacet let byla 4 603 korun za tunu a nyní vyskočila na 11 580 korun a odborníci předpovídají další růst v následujících týdnech.  Zároveň vyletěly i ceny dalších zemědělských surovin, nemluvě o ceně pohonných hmot a energií, a tak se zdražila podstatná část důležitých vstupů. To samozřejmě ovlivní i ceny výsledných produktů. Ani samotní experti však nejsou schopni růst cen přesněji odhadnout, protože vývoj situace není jasný. Někteří tak předpovídají růst cen pečiva až o stovky procent, jiní se drží při zemi a hovoří o asi třicetiprocentním růstu.

Česká republika má alespoň to štěstí, že je schopná pokrýt vlastní spotřebu obilovin. To sice nezastaví růst cen, ale jsme soběstační. Některé země jako Mongolsko, Kazachstán, Libanon, Somálsko nebo třeba Egypt jsou však na dodávkách obilovin z Ukrajiny či Ruska přímo závislé a zároveň zdražení základních potravin jako chléb zde může vyvolat i masové existenciální problémy.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Jaký dopad má válka na Ukrajině na ceny pečiva?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.