https://www.traditionrolex.com/18
Je špaldová mouka v obchodech opravdu špaldová?
  

Je špaldová mouka v obchodech opravdu špaldová?


V Česku zatím neexistují jasně zákonem daná pravidla pro špaldovou mouku, a tak zákazník téměř nemá šanci rozeznat, co špaldová mouka opravdu je a kdy jde naopak jen o nápis na obalu a se špaldou to nemá nic společného. Výrobci mají zatím volnou ruku a nemusí dodržovat pravidla, která existují například u uzenin, kde je vždy napsáno, jaký obsah masa daný výrobek má a zákazník se tak může rozhodnout jakou cenovou relaci a kvalitu zvolí. Nyní se zákazníci rozhodují jen dle ceny, protože jinou informaci nemají k dispozici.
Metoda kontroly

V zákoně o tomto tématu není ani zmínka a chybí i metodika, takže situaci nemůže řešit ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Metoda na zjištění obsahu špaldy však existuje. Vyhodnocení jednoho vzorku stojí asi kolem deseti tisíc korun, ale kvalitní výrobci tuto metodu používají i dnes, i když zatím není povinná.

 

Špalda nebo předražená pšeničná mouka?

Je třeba, aby zákazník věděl, že špaldová mouka bude vždy dražší než klasická pšeničná. Důvodem je menší výnos než u pšenice, protože současné druhy pšenice jsou modifikované a vyšlechtěné pro větší úrodu, avšak často na úkor výživové hodnoty. Špalda je zdravější, obsahuje mnohem víc minerálů i vlákniny. Cena zrna je zhruba dvojnásobná než u pšenice, výnosnost je poloviční a cena mletí je zhruba stejná. To dohromady ukazuje, že cena mouky nemůže být stejná ani podobná jako u pšenice, ale musí být mnohem vyšší. S tím zákazníci musí počítat, jinak si dost pravděpodobně přinesou domů jen předraženou pšeničnou mouku, která se tváří jako špalda jen na obalu.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Je špaldová mouka v obchodech opravdu špaldová?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.