V zákoně o tomto tématu není ani zmínka a chybí i metodika, takže situaci nemůže řešit ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Metoda na zjištění obsahu špaldy však existuje. Vyhodnocení jednoho vzorku stojí asi kolem deseti tisíc korun, ale kvalitní výrobci tuto metodu používají i dnes, i když zatím není povinná.
Je třeba, aby zákazník věděl, že špaldová mouka bude vždy dražší než klasická pšeničná. Důvodem je menší výnos než u pšenice, protože současné druhy pšenice jsou modifikované a vyšlechtěné pro větší úrodu, avšak často na úkor výživové hodnoty. Špalda je zdravější, obsahuje mnohem víc minerálů i vlákniny. Cena zrna je zhruba dvojnásobná než u pšenice, výnosnost je poloviční a cena mletí je zhruba stejná. To dohromady ukazuje, že cena mouky nemůže být stejná ani podobná jako u pšenice, ale musí být mnohem vyšší. S tím zákazníci musí počítat, jinak si dost pravděpodobně přinesou domů jen předraženou pšeničnou mouku, která se tváří jako špalda jen na obalu.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse