Čtyři lidé zde během dne vyrobí na tisíc chlebů. Pekárna je vybavena průmyslovou elektrickou pecí a hnětačem těsta.
V tamním 40 tisícovém regionu jde o první pekárnu tohoto typu, přičemž v širokém okolí je to jediný zdroj klasického chleba. Zájem je o něj veliký a pekárna se chystá přejít na dvousměnný provoz. Dříve býval klasický chleba k sehnání jen v hlavním městě provincie, což ve zdejších podmínkách často znamenalo i pět hodin jízdy. Místní lidé tedy doposud jedli hlavně pečivo nebo kaši z kukuřičné mouky.
Češi také financovali nákup materiálu a přísad pro výrobu chleba, a vyškolili také angolské pekaře, kteří prošli kursem v Luandě, hlavním městě Angoly. Pro organizaci Člověk v tísni to zde nebyla jediná investice. V rámci sbírky „Skutečná pomoc" financovala ve spolupráci s českou vládou i stavbu malé vodní elektrárny. Ta zásobuje elektřinou celé Agrární centrum.
Cílem projektu není jen zásobovat místní obyvatele chlebem, ale zajistit, aby pekárna dokázala fungovat samostatně. Pokud se to nepodaří do tří měsíců, vypíše Člověk v tísni výběrové řízení a bude hledat nové nájemce.
Agrární centrum poskytuje i poradenskou pomoc místním farmářům. Během dvou let prošlo centrem na dva tisíce farmářů. Součástí je i mechanický mlýn na mouku k výrobě tradičních pokrmů.
Společnost Zeelandia patří na českém trhu mezi přední dodavatele surovin a přípravků pro pekaře a cukráře. A nejen pro ně, řadu svých produktů rozšířila i do oblasti gastronomie. Svou činnost zahájila roku 1990 jako Lactoprot Bohemia, v roce 2004 změnila název na Zeelandia. Zeelandia je součástí mezinárodního koncernu Koninklijke Zeelandia Groep b.v. a některé své produkty vyrábí přímo pro něj.
Zaujal vás článek?
Autor: Pavel Fojtík
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse