https://www.traditionrolex.com/18
Novinky v případu dotací pro Penam
  

Novinky v případu dotací pro Penam


V průběhu minulého roku vyšlo mnoho článků k tomuto ožehavému tématu. Evropská komise v roce 2019 rozhodla, že firma Penam žádala dotaci na inovativní linku na toastový chléb ve výši 100 milionů korun neoprávněně a tudíž tato částka nebude proplacena. Háček je ale v tom, že ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem již danou dotaci proplatilo.
Nekonečná řada expertiz?

Ministerstvo i Penam samotný se stále snaží Brusel přesvědčit, aby svůj verdikt přehodnotil a nechává vypracovávat další a další expertizy, které mají dokázat oprávněnost nároku na dotaci. Celkem již bylo z české strany zasláno do Bruselu 7 analýz a ze strany Bruselu byly vypracovány tři. Výsledky bruselských a českých expertů se však zásadně liší.

Důležitá svědectví

Mohlo by to být tvrzení proti tvrzení, avšak nesmíme zapomenout na výpověď bývalého provozního ředitele firmy Penam Michala Mikscheho, který policii potvrdil podezření Evropské komise, že linka není inovativní, nýbrž je pouhou kopií již existující linky v německém Liekenu, která je taktéž spojovaná se jménem českého premiéra. Michal Miksche však není jediným významným svědkem této kauzy. Přihlásil se i dlouholetý dodavatel Penamu Vladimír Hora ze společnosti Futurpol, který měl díky účasti na výběrovém řízení právě na diskutovanou výrobní linku možnost nahlédnout do projektové dokumentace. I tento svědek potvrdil, že o inovaci nemůže být řeč a je ochoten to doložit.

Kdo to zaplatí?

I přes závěr expertů Evropské komise a výpovědi svědků se ministerstvo zdráhá dotace vymáhat zpět. Mají prý obavy, že by to u českých soudů neobstálo. Svůj postoj odůvodňují výsledkem poslední vypracované expertizy. Situaci příliš nepomáhá ani postoj Bruselu, který nevyhověl žádosti ministerstva o zaslání dvou expertiz, aby je bylo možné porovnat s těmi českými. Je tedy známo jen to, co je uvedeno v auditní zprávě.

Zjistit, zda je projektová dokumentace pouhou kopií však nemůže být složité již vzhledem k tomu, že Miksche prohlásil, že  projektová dokumentace české linky byla převzata i s chybami v původní projektové dokumentaci.

Nezbývá tedy než čekat, zda bude Penam nucen dotace vrátit nebo jejich „inovativní“ linku zaplatí občané ČR ze svého.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Novinky v případu dotací pro Penam

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.