https://www.traditionrolex.com/18
Pekárny očekávají zdražení vánočního pečiva až o 15 %
  

Pekárny očekávají zdražení vánočního pečiva až o 15 %


Ceny másla jsou v posledních týdnech předmětem častých diskuzí. Máslem to však nekončí. Odhaduje se, že v závislosti na cenách surovin může podražit vánoční pečivo až o 15 %. Zdražení se očekává především u cukrářů, jejichž výrobky jsou na másle nejvíce závislé.
Ceny běžného pečiva máslo ovlivní minimálně

Na cenách běžných pekárenských produktů se cena másla výrazně nepromítne ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé u běžného pečiva není příliš másla potřeba. A pokud ano, lze ho nahradit levnějšími margaríny.

Jiné je to však u vánoček, vánočních štol, mazanců a dalšího vánočního pečiva, u kterého je významný podíl másla nezastupitelný. Jiří Ondečko z děčínského pekařství U Onďase vysvětluje, že od začátku výroby používají dražší suroviny bez náhražek. Přesto nijak skokově nezdražují, neboť by na ceny másla museli reagovat každou chvíli. Pro částečné snížení vstupních nákladů začala pekárna U Onďase odebírat desetikilové bloky másla, které jsou cenově výhodnější. Jiří Ondečko spíše spatřuje problém ve stoupajících mzdových nákladech a cenách ostatních surovin.

Cukráři avizují zvýšení cen až o 15 %

Daleko větší obavy ze současných cen másla, smetany a vajíček mají cukráři. Například děčínská cukrárna Kamélie podle Magdalény Homolkové zdražila o deset procent.

Podobné zdražení se očekává i u vánočního cukroví, jehož průměrná cena za kilo se na Litoměřicku pohybuje od 350 do 450 korun. Eva Kormundová z pekařství Vladimír John v Lovosicích odhaduje novou průměrnou cenu za kilo cukroví na 400 až 520 korun. Nízká koupěschopnost obyvatel v regionu přitom omezuje samotnou poptávku po cukroví. Vyšší ceny si proto mnoho pekáren nedovolí, domnívá se Eva Kormundová.

Tvrzení o nižší koupěschopnosti vyvrací litoměřický pekař Petr Kohn, podle kterého je poptávka po vánočním cukroví stále vysoká. Přiznává však, že nastavit správnou cenu nebude snadné. Zároveň se neobává pouze o cenu ale i o samotné množství másla na trhu. Může se stát, že másla nebude dostatek a jeho cena se ještě zvýší. 


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.