Původně lidé při pečení používali v přírodě se vyskytujících kvasinek, později těsto kypřili pomocí sedliny z piva. Právě pivní kvasnice se pak na dlouhou dobu staly základem kynutí. V 19. století se však změnila technologie výroby pivovarských kvasnic a jejich chuť.
Vídeňští pekaři proto vypsali cenu pro toho, kdo vyvine droždí vhodné přímo pro pekaře. To se o pět let později podařilo Hynku Mautnerovi. Za několik let pak vznikla první skutečná drožďárna.
Droždí je dnes pro pekařskou výrobu zcela nepostradatelné. Dnes známe tekuté droždí, ale také lisované, granulované, sušené, instantní a mražené. Všechny využívají stejného principu, tedy že kvasinky rozkládají cukry na alkohol a oxid uhličitý. A právě tento plyn je pro kynutí těsta klíčový, protože jej nadzvedává a nadlehčuje. Právě díky oxidu uhličitému těsto zvětšuje svůj objem. Vznikající alkohol se samozřejmě během pečení vypaří. Droždí samozřejmě dodává těstu také jeho vůni a chuť a přispívá ke vzniku charakteristické kůrky.
Snímek droždí jsme převzali z webu společnosti Lesaffre Česko.
Zaujal vás článek?
Autor: Martin Stejskal
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse