Ačkoliv loni byla nadúroda pšenice a předpokládalo se proto, že ceny půjdou dolů, opak byl pravdou; hodně se totiž vyváželo – 170 až 180 tisíc tun pšenice měsíčně. „Násobíme-li to devíti měsíci, dojdeme k opravdu vysokému celkovému číslu vývozu pšenice od poslední sklizně až do nynějška. A protože cenu pšenice v podstatě určují zahraniční obchodníci, cena jde nahoru“, dodává Jaroslav Chochole. „Je zřejmé, že cena mouky se za těchto podmínek zdražené pšenice dlouho neudrží, mlynáři na to budou muset brzy zareagovat. Dá se proto předpokládat, že v polovině května se zvýší cena mouky zhruba o 20%, ale mohlo by to být také téměř až o 25% v porovnání s loňským koncem léta.“
To hned postihne pekaře, kterým se rychle zvýší jeden z největších vstupů – mouka. Přitom ceny energií a náklady na dopravu také rostou. Vzhledem k nové květnové vyšší ceně pšenice se dá říci, že pokud zatím v dubnu dodavatelé pečiva a mouky obchodníkům zvýšení cen svých produktů nehlásili, situace se zřejmě zanedlouho změní. O kolik by se pak mohla průměrně zvýšit třeba cena rohlíku, není zatím jasné – ale mohlo by to být kolem 30 haléřů, domnívá se Jaroslav Chochole.
Zaujal vás článek?
Autor: Alena Gembalová
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse