Ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal sice zdůraznil, že mouka je pro pekaře nepostradatelnou surovinou a její zdražení a technologické úpravy pro zajištění vysoké kvality pečiva mohou mít na náklady a potažmo cenu pečiva vliv, avšak dle agrárního analytika Petra Havla potřebujeme na potravinářské účely v Česku necelý milion tun obilí, přičemž takové množství kvalitní suroviny by dle něj mělo být k dispozici.
Cena surovin není zdaleka jedinou proměnnou, která určuje, kolik za pečivo zákazník zaplatí. Jedním z faktorů je situace na našem i evropském trhu, rostoucí mzdové náklady, ceny energií, nájmů a technologií a letos nově i náklady spojené s hygienickými a jinými opatřeními v souvislosti s prevencí šíření koronaviru. Pokud by tedy pečivo opravdu podražilo, bude to spíše díky růstu zmíněných nákladů, než kvůli ceně obilí.
Malí pekaři ani maloobchodní sítě povětšinou s plošným zdražováním pečiva nepočítají. V tomto duchu se vyjádřila i mluvčí Kauflandu Renata Maierl a mluvčí Globusu Lutfia Volfová.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse