https://www.traditionrolex.com/18
Meziročně klesla cena pečiva, pekárenský sektor začaly trápit další problémy
  

Meziročně klesla cena pečiva, pekárenský sektor začaly trápit další problémy


I když ceny pečiva začínají po letech růstu klesat, pekárenský průmysl se stále potýká s vážnými problémy. Nízké zisky, zastaralé technologie a nedostatek pracovníků mohou ohrozit budoucnost tohoto odvětví. Rozvoj menších řemeslných pekáren však přináší naději na obrat k lepšímu.




V září 2024 se cena kilogramu pečiva snížila na necelých 68 korun, zatímco loni se pohybovala přes 70 korun. Přesto zůstávají ceny výrazně vyšší než před několika lety – oproti roku 2019 je kilogram dražší zhruba o 20 korun. Podle Svazu pekařů a cukrářů byly ceny pečiva mezi lety 2010 a 2022 poměrně stabilní, ale pandemie, růst cen energií a drahé suroviny způsobily skokové zdražení. Situace vedla k tomu, že některé pekárny musely zavřít.

Nízké mzdy a odliv pracovníků

Jedním z největších problémů pekáren je nedostatek pracovníků. Pekařina je fyzicky i časově náročná práce – směny často probíhají přes noc, o víkendech a svátcích. Zaměstnanci očekávají, že tato náročnost bude vyvážena nadprůměrným platem, ale mzdy v pekárnách dosahují pouze 70 % celorepublikového průměru. „Hrozí, že se nedostatek pracovníků ještě prohloubí, pokud nebudou mzdy výrazně navýšeny,“ upozorňuje výkonný ředitel svazu Bohumil Hlavatý.

Nízká ziskovost a zastaralé technologie

Ekonomická situace pekáren komplikuje také velmi nízká ziskovost. Z každé koruny tržeb zůstává pekárnám pouze malý zlomek, který sotva pokrývá náklady na energie, dopravu a mzdy. Průměrná ziskovost pekárenského sektoru mezi lety 2010 a 2022 činila pouhých 0,46 %. Takto nízké marže neumožňují pekárnám investovat do moderních technologií, což zvyšuje jejich závislost na manuální práci a energeticky náročných postupech.

„Většina pekáren dnes stále používá zastaralé výrobní linky, což výrazně zvyšuje provozní náklady,“ konstatuje Hlavatý. Odhaduje však, že letošní mírný růst ziskovosti na 5 až 5,5 % by mohl některým podnikům pomoci situaci zlepšit a předejít dalšímu zániku pekáren. Od roku 2022 už v Česku zaniklo sedm velkých pekáren, některé další se dostaly pod křídla větších skupin.

Změny v nákupních zvyklostech

I přes problémy sektor zaznamenává určité pozitivní trendy. Čeští spotřebitelé začínají preferovat kvalitu nad kvantitou a jsou ochotni si za řemeslné pečivo připlatit. Především ve větších městech roste obliba bistro pekáren, které nabízejí tradiční produkty z kvalitních surovin. Tento trend otevírá prostor pro menší pekárny a naznačuje, že zákazníci nejsou už tak orientováni na úspory jako v předchozích letech.

Vyšší ceny pečiva měly i nečekaně pozitivní dopad na omezování plýtvání potravinami. Lidé si dnes častěji vybírají menší porce a snaží se zamezit zbytečnému vyhazování velkých bochníků, které byly dříve běžné.

Budoucnost sektoru

V Česku dnes funguje kolem 900 až 1000 pekáren, přičemž 90 % obratu zajišťuje stovka největších z nich. Každý den pekárny upečou přibližně 900 000 bochníků chleba a mezi 10 až 15 miliony rohlíků. Budoucnost odvětví však bude záviset na tom, zda se podaří zvýšit mzdy a ziskovost, aby pekárny mohly investovat do modernizace a přilákat nové pracovníky.

Sektor čelí náročnému období, ale pokud si udrží zájem zákazníků o kvalitní pečivo, může se stabilizovat a opět růst.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce



V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuse



Katalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.