https://www.traditionrolex.com/18
Některým pekárnám pomohl úbytek konkurence
  

Některým pekárnám pomohl úbytek konkurence

Témata: pekárny

Rok 2022 nebyl pro pekaře zrovna růžový. Díky energetické krizi a zvyšování cen dalších vstupů krachovaly podniky po celé Evropě. Hlasy nespokojených pekařů i veřejnosti se ozývaly z Čech stejně jako třeba z Francie.
Byly ale i pekárny, kterým krach konkurentů zachránil podnikání. V České republice ukončily v loňském roce činnost desítky pekáren. Jen v pěti případech šlo o větší podniky. Většinou se však jednalo o malá pekařství v chudších regionech, která podlehla náporu zvyšujících se nákladů na energie, suroviny i mzdy a na vyčerpaném a relativně přeplněném trhu se tak vytvořil prostor pro přežití jiných.

Lomnickou pekárnu zachránili zákazníci od bývalé konkurence

Třeba pekárně v Lomnici nad Lužicí na jihu Čech přineslo ukončení činnosti některých kolegů z oboru nové odběratele. Museli však změnit přístup a ukončit spolupráci s těmi odběrateli, kteří vyvíjeli enormní tlak na cenu.

Lomnické pekárně se sice podařilo přežít, ale rozhodně tu nemají na růžích ustláno. Již koronavirová opatření způsobila podniku nemalé problémy. Potom přišel krach Bohemia Energy a náklady na výrobu stouply na trojnásobek.

Ani navýšení ceny o 50 procent nepřineslo žádné závratné zisky.

Pekárna musela rozpustit rezervy, aby bylo alespoň na mzdy pro zaměstnance, a tak se jí podařilo situací po tenkém ledě nějak probruslit.

Ještě však není vyhráno, a tak nezbude než doufat, že jim v Lomnici nad Lužicí začátek turistické sezony přinese lepší zisky. Musí si totiž ještě vytvořit finanční rezervu pro příští zimu a hodily by se i peníze na investice.

Dobrou zprávou je, že to vypadá, že skoková zdražení nákladů by mohla ustat a ceny by měly být konstantní. Pekaři i jejich zákazníci by si konečně mohli oddechnout.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Některým pekárnám pomohl úbytek konkurence

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.