Asi 10 tisíc německých pekáren se spojilo, aby varovaly vládu země s nejsilnější ekonomikou EU, že přenášení stoupajících nákladů na zákazníka není z dlouhodobého hlediska únosné. Inflace našich sousedů se pohybuje kolem osmi procent a zákazníci již nyní omezují nákupy a mění nákupní chování. Přitom chléb je pro Němce základní potravinou a průměrný Němec ho ročně sní asi 56 kilo. Německý pekárenský trh byl vždy celkově silný a pyšnil se ročním obratem okolo 15 miliard eur.
Tak jako v Česku, reagují i německé pekárny na krizi optimalizací provozu i nabízeného sortimentu. Rostoucí náklady nesou na bedrech částečně pekárny samotné, částečně zákazníci a i zde se mluví o jednom z nejtěžších období, které za svou historii pekárenský průmysl zažívá.
Očekává se, že ceny za elektřinu vzrostou asi čtyřikrát a o cenách plynu v Německu proběhly médii za poslední dny zprávy, že by mohl zdražit až třicetpětkrát. Většina pekáren přitom používá plynové pece, jejichž náhrada za elektrické nebo naftou vyhřívané pece by byla nákladná a časově náročná.
Vláda reaguje opatřeními a vyčlenila na pomoc občanům i podnikatelskému sektoru 65 miliard eur. Firmám s energeticky náročnými provozy jsou z tohoto balíčku určeny 3 miliardy. Ministr hospodářství Robert Habeck slibuje množství opatření a úlev pro německé podniky.
I přes zásah vlády však mnohé provozy tlak nezvládnou a jiné budou muset omezit sortiment a uchýlit se ke snížení kvality výrobků. Stejně jako u nás, výsledky dopadu krize čas teprve ukáže.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse