„Většina menších nebo řemeslných pekáren, které mají své vlastní prodejny, už vlivy rostoucích nákladů promítly do ceny,“ informoval Jaromír Dřízal, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů. Podle Dřízala velké pekárny prozatím nezdražují, neboť o cenách jednají s obchodními řetězci. K zdražení pečiva v obchodních řetězcích by mohlo dojít na přelomu roku.
Jaromír Dřízal zároveň uvádí, že v České republice máme pátý nejlevnější chléb v celé Evropské unii. Podle Českého statistického úřadu se cena kilogramu kmínového chleba již deset let pohybuje pod úrovní 25 korun. V srpnu byla jeho průměrná cena dokonce 24 korun. Naopak ve srovnání je nejdražší chléb v Norsku, kdy zákazníci za Numbeo chléb zaplatí 71 korun.
Do vyšší ceny pečiva se promítají rostoucí mzdové a provozní náklady i dražší mouka. Za jejím zdražením stojí letošní nižší výnosy ze sklizně obilí. O výhledech letošní sklizně jsme informovali v článku Pekaři se obávají, že kvůli nižším výnosům obilí zdraží mouka a pečivo. Podle červencových odhadů měla letošní sklizeň obilovin dosáhnout 6,2 milionu tun. To znamená pokles o 8 procent.
Očekávání statistiků se naplnila. Zemědělci letos sklidili 6,86 milionu tun obilí, což představuje oproti loňskému roku pokles o 7,9 %. Nižší sklizeň vede k úpravě cenové hladiny pro výkup obilí, která se odráží v rostoucí ceně mouky a navazujících produktů.
Nižší výnosnost se očekává také u cukrové řepy, která vlivem suchého počasí má mnohem menší bulvy. Cukrovky se podle odhadů sklidí až o čtvrtinu méně. Do budoucna proto musíme počítat také se zdražováním cukru.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse