Přistoupí ČR k regulaci vývozu pšenice?
  

Přistoupí ČR k regulaci vývozu pšenice?

Témata: pšenice

Cena pšenice na trhu se meziročně téměř zdvojnásobila. Hlavním důvodem je konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Tyto dvě země zásobují obilovinami mnohé asijské i africké země, které jsou na jejich dodávkách přímo závislé. Díky pozastavení vývozu obilovin z Ruska a Ukrajiny dochází ke skupování zásob z jiných států, mimo jiné i z Česka. Některé země přemýšlí o omezení vývozu pšenice a Maďarsko k tomuto kroku přistoupilo již před pár týdny.




V loňském roce stála tuna pšenice na mezinárodním trhu cca 5 500 korun, nyní je to v průměru kolem 11 000. Kromě ceny pšenice však došlo i k výraznému zdražení pohonných hmot, energií a dalších vstupů, které přímo ovlivňují cenu pečiva. Již před vyhrocením konfliktu, byly náklady asi o 30% vyšší, což způsobilo nárůst cen pečiva asi o 10 až 20%. Ceny pečiva v ČR se však stále pohybovaly ve srovnání s EU u pomyslného dna. Nyní zatím ceny rostou o desítky haléřů, maximálně koruny, avšak Svaz pekařů a cukrářů varuje, že by ceny běžného chleba mohly za této situace bez zásahu vlády růst až k 60 korunám za jeden bochník.

 

Svaz pekařů a cukrářů navrhuje regulaci

Svaz pekařů navrhuje omezit vývoz pšenice po vzoru Maďarska a uplatnit cílené dotace pro pekárny, aby se omezil dopad prudkého nárůstu nákladů, které působí pekařům nemalé problémy, jež by mohly vést až ke krachu. Situace je dle svazu vážná a žádá si zásah na úrovni státu.

Názor s pekaři sdílí i stínový ministr zemědělství Karel Tureček, který považuje regulaci exportu české pšenice na maximálně 40% za jedinou možnost, jak si udržet soběstačnost. Upozornil také na potřebu navýšit zásoby pšenice v hmotných rezervách. Pomocí intervenčního nákupu do zásob stát již v minulosti několikrát cenu úspěšně reguloval.

 

Jak se k regulaci staví ministerstvo zemědělství?

Ministerstvo zemědělství považuje regulaci vývozu za špatné řešení s možnými následky na mezinárodní úrovni. Preferuje udržení volného pohybu zboží a čeká, že s řešením situace přijde Evropská komise.

Co se týče zákazu vývozu pšenice, přidávají se na stranu ministerstva i právníci, kteří upozorňují, že české právo tento krok neumožňuje. Jedná se totiž o soukromé firmy a v případě zákazu vývozu by došlo k porušení práva. Jediným řešením je úprava legislativy.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Přistoupí ČR k regulaci vývozu pšenice?

 



V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuse



Katalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.