https://www.traditionrolex.com/18
Spotřebitelé vyhledávají špaldové pečivo. Je výživnější a lépe stravitelné
  

Spotřebitelé vyhledávají špaldové pečivo. Je výživnější a lépe stravitelné


V posledních letech sílí poptávka po špaldové mouce a špaldovém pečivu. Tradiční pšenice špalda, na kterou moderní zemědělství dlouhá léta zapomínalo, se zařadila do okruhu potravin moderního stravování a zdravého životního stylu. Může za to především lehčí stravitelnost a vysoký obsah bílkovin, sacharidů a dalších výživových látek.
Pšenice špalda bezpochyby patří mezi jedny z nejtradičnějších obilnin. Před osmi tisíci lety špaldu pěstovali Starověcí Egypťané, Keltové i Germáni. V novodobém zemědělství se od jejího pěstování upustilo. Špalda totiž nemá tak vysoké pěstební výnosy, jako šlechtěná pšenice. Chutí a především lepší stravitelností je však nenahraditelná. V posledních letech proto sílí poptávka po špaldovém pečivu i špaldových potravinách.

 

Špalda odolává škůdcům, chorobám i nepříznivému počasí

Ačkoliv pšenice špalda je původním druhem nešlechtěné pšenice, je velmi odolná vůči nepříznivému počasí i škůdcům. Pro svou vysokou odolnost je vhodná pro ekologické zemědělství i náročnější klimatické podmínky. Vyšší odolnost je dána především dvojitou plevou, která chrání zrno před chorobami i škůdci. Na druhou stranu dvojitá pleva se hůře odděluje od zrna, a proto je zpracování špaldy časově i finančně náročnější.

 

Vyniká oříškovou chutí a vysokým podílem výživových látek

Pšenice špalda vyniká příjemnou oříškovou chutí, lehčí stravitelností a vyšším podílem bílkovin, kterých obsahuje až 17 %. Dále špalda obsahuje 68 % sacharidů a minerální látky v podobě hořčíku, vápníku, fosforu či draslíku. Špalda je zároveň zdrojem vitamínů skupiny B, které podporují regeneraci buněk.

Přestože je špalda starodávnou plodinou, úspěšně se etablovala v moderním stravování a patří k zdravému životnímu stylu. Špalda je lehce stravitelná, podporuje imunitní systém a je výbornou alternativou pro všechny, kterým nevyhovuje šlechtěná pšenice. O skvělých výživových vlastnostech svědčí přibližně 900 let starý citát lékařky sv. Hildegardy z Bingenu, která prohlásila: „Kdyby už člověk nemohl nic jíst a nic mu nepomáhalo, špalda jej postaví na nohy.“


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Spotřebitelé vyhledávají špaldové pečivo. Je výživnější a lépe stravitelné

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.