Je Odkolek pouhé slovo?
  

Je Odkolek pouhé slovo?


Když se vzpomínají významné české podniky či podnikatelé, každý si vybaví značky Baťa a Škoda.
Pro české pekaře je Odkolek tím, čím je Baťa pro obuvnický průmysl. Symbolizuje historii, kvalitu a nezlomného obchodního ducha. Je tak silným pojmem, že se o ni v dnešní době vedou i soudní spory mezi dedičkou rodu Odkolkových a pekárenskou divizí Agrofertu. Lucie Frederika Groene Odkolek chce potvrzení, že rodina dala souhlas s používáním jejich jména. Právní zástupce protistrany ovšem tvrdí, že Odkolek je pouhé slovo a tudíž je vše v souladu s právními předpisy. Zda jde o významné jméno a s tím související značku či pouhé slovo, zhodnoťte sami.

Na počátku všeho stál František Odkolek

František Odkolek zakladatel firmy, který se vypracoval takzvaně od píky. Když v roce 1840 přišel do Prahy, byl vyučeným mlynářem, avšak bez mlýna. Nastoupil tedy u mlynáře Františka Trödla a nedlouho nato uzavřel sňatek s jeho nejstarší dcerou a stal se tak správcem mlýna. Byl geniálním stratégem a měl výjimečného podnikatelského ducha. Po smrti svého tchána založil rodinnou firmu František Odkolek a koupí dalších nemovitostí firmu rozšířil tak, že zabírala značnou část Kampy. Potomci Františka Odkolka a jeho ženy potom úspěšně pokračovali a rodinný podnik získával věhlas a ani po sto sedmdesáti letech neupadl v zapomnění. 

Firma však neměla vždy na růžích ustláno a musela překonat mnohé překážky. V roce 1896 mlýn na Kampě vyhořel a firma nedostala povolení k jeho znovuobnovení. Občanům v sousedství totiž vadil dým z komína. Druhou osudovou ránu zasadil firmě komunismus. Firma byla znárodněna a značka Odkolek tak na nějakou dobu zanikla. Znovu se objevila až v roce 1994 a to na základě usnesení vlády o privatizaci formou přímého prodeje 30% akcií. V roce 2007 se značka přesunula fúzí s Delta Pekárnami pod United Bakeries, které v současné době patří pod skupinu Agrofert.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Je Odkolek pouhé slovo?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.