Je pravdou, že letos se náklady na nákup surovin, obalů i energií značně zvýšily a stejně tak vzrostly i mzdy. Obaly zdražily například asi o 30%, stejně tak olej a energie vzrostly na dvojnásobek původní ceny. Pšenice ve druhém čtvrtletí opět podražila o 1000 Kč na tunu, ovšem jak již bylo zmíněno, tento faktor nemá až zase tak výrazný vliv na cenu pečiva, jak zprávy uvádějí. Mzdy rostou především z toho důvodu, že pandemie podpořila boj o prodavače a fluktuaci zaměstnanců.
Supermarkety se většinou zvýšení cen ze strany pekáren brání a budou tedy probíhat jednání. Řetězec Globus, který má svou vlastní pekárnu, o zvýšení cen zatím neuvažuje, avšak pokud by náklady neklesaly, bude zřejmě i tam zdražení nevyhnutelné.
Pokud se podíváme na data Českého statistického úřadu, zjistíme, že například chléb stál v červenci roku 2019 v průměru zhruba 26 Kč, v tom samém měsíci roku 2020 necelých 28 Kč a v letošním roce 29 Kč. Změna tedy není příliš výrazná. I v dřívějších letech byl růst cen chleba postupný a mírný a ne skokový, takže jde o běžný jev a není třeba se jej obávat.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse