Má se trh připravit na růst cen pečiva?
  

Má se trh připravit na růst cen pečiva?


Ani letos se pekárenský průmysl neobešel bez předběžných zvěstí o zdražování cen pečiva. Každoročně se vyrojí zprávy o růstu cen vstupních surovin a mezd a očekává se, že koncový zákazník bude muset sáhnout hluboko do kapsy. Zároveň však najdete i zprávy o tom, že tyto obavy jsou přehnané, protože co se týče například základní suroviny, kterou je pšeničná mouka, projevilo by se zdražení pšenice o 1000 Kč na tunu asi pouze 10 haléři na jednom rohlíku, což je téměř zanedbatelné.
Co ovlivňuje cenu pečiva?

Je pravdou, že letos se náklady na nákup surovin, obalů i energií značně zvýšily a stejně tak vzrostly i mzdy. Obaly zdražily například asi o 30%, stejně tak olej a energie vzrostly na dvojnásobek původní ceny. Pšenice ve druhém čtvrtletí opět podražila o 1000 Kč na tunu, ovšem jak již bylo zmíněno, tento faktor nemá až zase tak výrazný vliv na cenu pečiva, jak zprávy uvádějí. Mzdy rostou především z toho důvodu, že pandemie podpořila boj o prodavače a fluktuaci zaměstnanců.

 

Supermarkety se většinou zvýšení cen ze strany pekáren brání a budou tedy probíhat jednání. Řetězec Globus, který má svou vlastní pekárnu, o zvýšení cen zatím neuvažuje, avšak pokud by náklady neklesaly, bude zřejmě i tam zdražení nevyhnutelné.

 

Co na to statistika?

Pokud se podíváme na data Českého statistického úřadu, zjistíme, že například chléb stál v červenci roku 2019 v průměru zhruba 26 Kč, v tom samém měsíci roku 2020 necelých 28 Kč a v letošním roce 29 Kč. Změna tedy není příliš výrazná. I v dřívějších letech byl růst cen chleba postupný a mírný a ne skokový, takže jde o běžný jev a není třeba se jej obávat. 


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Má se trh připravit na růst cen pečiva?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.