Soutěž Chléb roku, která má v České republice dlouhou tradici, opět potvrdila, že pekařské řemeslo je u nás stále živé a oceňované. Letos se v prestižní kategorii klasického pšenično-žitného chleba radovala pekárna United Bakeries z pražského Jihozápadního Města. Její bochník obstál v konkurenci desítek dalších, přičemž rozhodovaly i ty nejjemnější chuťové nuance.
I když se na trhu stále častěji objevují nové druhy pečiva – například bezlepkové varianty, celozrnné chleby či pečivo se sníženým obsahem soli – zájem o klasický chléb neklesá. Právě tradiční „šumava“, jak ji Češi důvěrně znají, si drží prvenství v oblíbenosti. Ostatně její chuť a struktura je pro mnohé symbolem domova a dětství.
Přesto se ukazuje, že spotřebitelé už dávno nesahají po pečivu pouze ze zvyku. Stále více se zajímají o jeho složení, způsob výroby i ekologickou stopu. Moderní pekaři na tyto požadavky reagují nabídkou produktů s vyšším obsahem vlákniny, bez zbytečných aditiv a často vyráběných s důrazem na udržitelnost.
Porota složená z odborníků hodnotila soutěžní bochníky podle přesně stanoveného schématu. Mezi posuzované parametry patřily nejen vzhled či objem, ale také kvalita kůrky, střídky, vůně a zejména chuť, která nakonec rozhodla o vítězi. Celkem bylo hodnocení rozděleno do sta bodů, které musely soutěžní chleby sbírat ve všech kategoriích.
Vítězné pekárně tak bylo uděleno právo používat označení „Chléb roku 2025“. Ostatní úspěšní soutěžící si pak odnesli značku „Chléb vynikající kvality“, která jim zůstane až do příštího ročníku.
Celá událost se tradičně konala na výstavišti Ideon v Pardubicích a byla nejen odbornou soutěží, ale také oslavou chleba jako takového. Návštěvníci mohli vidět prezentace různých pekáren a výrobců surovin, ochutnávat, porovnávat a vnímat atmosféru, ve které se snoubí respekt k tradici s otevřeností vůči moderním trendům. Akce byla navíc symbolicky požehnána i zástupcem duchovního života, čímž získala další rozměr.
Soutěž Chléb roku není jen příležitostí pro odborné porovnání pekařského umění, ale také zrcadlem vývoje chutí a očekávání české veřejnosti. Letos ukázala, že spotřebitelé ocení jak poctivou klasiku, tak i moderní přístup k výrobě. A to je dobrá zpráva nejen pro pekaře, ale i pro všechny, kteří si chtějí na kvalitním chlebu opravdu pochutnat.
Zdroj: Metro.cz
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse