Roste zájem po celozrnné mouce. Vedle pekáren si celozrnnou mouku oblíbili koncoví spotřebitelé
  

Roste zájem po celozrnné mouce. Vedle pekáren si celozrnnou mouku oblíbili koncoví spotřebitelé

Témata: mouka

Objem výroby celozrnné mouky se bude pravděpodobně zvyšovat. Ve prospěch svědčí zvyšující se zájem o zdravý životní styl, který doprovází vyšší poptávka po celozrnné mouce. Spotřebitelé zároveň více vyhledávají méně tradiční druhy mouky, mezi které patří špaldová, žitná, ovesná či pohanková mouka. Vyšší zájem se projevuje především ve velkých městech, kde žije více vzdělaných a sportovně založených obyvatel.




Celozrnnou mouku začínají využívat koncoví spotřebitelé

Vyšší zájem po celozrnném pečivu registrují pekárny již delší dobu. Trend nyní přeje tomu, že celozrnnou mouku začínají k pečení využívat i přímo koncoví spotřebitelé. Rostoucí poptávce spotřebitelů vychází vstříc jak maloobchodní prodejci, kteří do svého sortimentu zařazují kilová balení celozrnné mouky, tak i samotné mlýny.

Příkladem je mlýn Perner ze Svijan, který doposud dodával celozrnnou mouku především velkým pekárnám a výrobcům cukrovinek. Mlýn nyní plánuje dodávat kilová balení celozrnné mouky obchodním řetězcům. Zároveň se chystá směřovat marketing ke koncovým uživatelům a informační osvětě založené na faktech, které spotřebitelům vysvětlí, v čem jsou celozrnné výrobky lepší.

Trendu přispívá výživové složení celozrnné mouky

Celozrnná mouka je pro tělo prospěšnější, neboť obsahuje vlákninu, cenné minerály i vitamíny. K nejdůležitějším látkám celozrnné mouky patří vápník, železo, hořčík, zinek a vitamíny B1 a B2. Na rozdíl od klasické mouky vyniká celozrnná mouka nižším glykemickým indexem. To znamená pozvolné uvolňování polysacharidů do krve během trávení a delší pocit zasycení.

Vyšší podíl vlákniny, minerálů a vitamínů je dán zpracováním samotné mouky. Při výrobě klasické mouky se mele pouze zrno zbavené otrub. Zatímco u produkce celozrnné mouky se zrno mele i s otrubami.

Vysoký potenciál pro ostatní druhy mouky

Vedle celozrnné mouky přeje trend také mouce špaldové, žitné, ovesné či pohankové. Veškeré druhy lze pěstovat v České republice. Je více než pravděpodobné, že zvyšující zájem o netradiční druhy mouky zasáhne nejen mlynárenský a pekárenský segment, ale také zemědělce, kteří částečně nahradí pšenici za jiné plodiny.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce



V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuse



Katalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.