Praha - Zemědělské a potravinářské organizace hodnotí práci dnes odvolaného ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) vesměs pozitivně, ministrovo odvolání nečekaly. Fuksa prý se zemědělci komunikoval, snažil se omezovat byrokracii či bojovat proti erozi půdy. Naopak ekologická organizace Hnutí Duha, která Fuksu dlouhodobě kritizovala za jeho lesnickou politiku, očekává od jeho nástupce zlepšení situace.
Fuksu na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) odvolal prezident Václav Klaus. Premiér k odvolání uvedl, že byl s ministrem dlouhodobě nespokojen mimo jiné kvůli správě lesů či postoji k velkému tendru na likvidaci starých ekologických škod. Fuksova nástupce chce Nečas vybrat v řádu dnů. Fuksa ale řekl, že jeho odvolání souvisí se situací v ODS, ve funkci ministra zemědělství prý nepochybil.
"Ač nezemědělec, tak určitou snahu o podporu českého zemědělství měl," uvedl k Fuksovu působení ve funkci prezident Agrární komory Jan Veleba. Ocenil zejména skutečnost, že ministr se zemědělci komunikoval a během jeho vedení resortu byly spuštěny stamilionové dotační programy na podporu tuzemských chovatelů prasat, po nichž zemědělci léta volali.
Také šéf Asociace soukromého zemědělství, Fuksův spolustraník Josef Stehlík, práci odcházejícího ministra pochválil. "U nyní již exministra Fuksy jsme se setkali se vstřícností naslouchat našim problémům a hodnotíme ho kladně za to, že se mu podařilo postrčit zákony a nařízení v oblasti ochrany půdy, podpory prodeje ze dvora a farmářských trhů," uvedl. Pozitivně ohodnotil také jednání MZe na půdě Evropské unie o budoucnosti společné zemědělské politiky EU.
Politické pozadí odvolání ministra nechtěl Stehlík komentovat. "Významnější dopad na životy nás, našich rodin, hospodářství a celkově osud českého zemědělství bude mít jmenování ministra nového," podotkl. "Doufáme proto, že to bude člověk pokračující v podpoře výše zmíněných kroků vedoucích k modernizaci tohoto odvětví," dodal.
"Za Potravinářskou komoru ČR musíme říci, že i přes některé rozpory, které z odborných diskusí mezi komorou a MZe vyplynuly, pan ministr podporoval český potravinářský průmysl, české potraviny a jejich výrobu na českém území," sdělila ČTK mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.
"Já se domnívám, že pokud se bude v České republice dělat politika tímto způsobem, to znamená totální politická nestabilita, tak to samozřejmě dobře není," řekl Veleba a podotkl, že Fuksa je sedmým ministrem zemědělství za sedm let Velebova působení v čele největší domácí zemědělské nevládní organizace.
Ekologické Hnutí Duha Fuksovo působení ve funkci kritizovalo. "Ministr Fuksa prosadil zakázky státních lesů na míru několika dřevařským společnostem - na úkor výletníků a turistů, na úkor péče o krajinu i na úkor státní kasy," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. Nový ministr podle něj musí udělat pořádek ve státních lesích a mimo jiné připravit nový lesní zákon, který zaručí zdravé hospodaření v českých lesích.
Fuksa dnes krátce před svým odvoláním novinářům řekl, že funkci ministra zemědělství zastával dobře. "Nebyl žádný průšvih ani skandál. Podařilo se nám nastartovat mechanismus takový, který z Lesů ČR udělal prosperující podnik. Podnik, který se motal kolem půl až třičtvrtě miliardy (korun) ročního zisku, se teď pohybuje v rozmezí tří až šesti miliard korun," uvedl Fuksa.
Za tzv. Dřevěnou knihou, což je dlouhodobá koncepce hospodaření Lesů ČR, si Fuksa stojí. "Kdo si za tím nestojí, tak doufám, že i pro nevzdělané lidi v oblasti ekonomie je jasným důkazem (o funkčnosti dřevěné knihy) hospodářský výsledek (Lesů ČR)," uvedl Fuksa.
Za úspěch Fuksa považuje i vyjednávání na půdě Evropské unie. "Jsem první ministr, který v Evropě za ČR na jednání mluvil, vystupoval a vytvářel koalice. Mám za sebou poměrně silné koalice bohatých zemí. Jdeme v tuto chvíli do finále při vyjednávání společné zemědělské politiky, která je vyjednána velmi dobře, že nepoškodí celkovou národní obálku," podotkl Fuksa.
Letos na jaře byl Fuksa kritizován několika dřevozpracovatelskými organizacemi, Hnutím Duha i koaličními Věcmi veřejnými kvůli připravovanému tendru na těžbu dřeva v lesích, které spravuje státní podnik Lesy ČR. Kritici se bojí vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších regionálních podniků a živnostníků podnikajících v lesnictví. Fuksu naopak podpořilo několik jiných lesnických společností a Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře. Postavila se za něj také naprostá většina zemědělských nevládních organizací.
Fuksa byl ministrem zemědělství od loňského července, kdy ve funkci vystřídal Jakuba Šebestu. Od roku 2007 do loňského června působil ve funkci prvního náměstka ministra financí, v letošních volbách byl zvolen poslancem. V letech 2002 až 2006 byl starostou Příbrami, odkud pochází.
(převzato z financninoviny.cz)
autor: ČTK
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse