https://www.traditionrolex.com/18
Pekárny sloučeny nebudou: Agrofert žaluje United Bakeries
  

Pekárny sloučeny nebudou: Agrofert žaluje United Bakeries

Témata: pekárna

K městskému soudu v Praze se v dubnu dostal spor mezi koncernem Agrofert a pekárnami European United Bakeries. Předmětem sporu je nevrácená stomilionová záloha za plánovanou fúzi Penamu s United Bakeries. K fúzi však nikdy nedošlo.
Agrofert v čele s ministrem financí Andrejem Babišem chce získat zpět zálohu ve výši 100 000 000 Kč. Tu koncern zaplatil za smluvenou fúzi United Bakeries s Penamem, který patří do skupiny Agrofertu.

Soudního jednání, které proběhlo ve středu 13. dubna, se neúčastnila veřejnost. O její vyloučení zažádali právní zástupci obou firem, a to kvůli ochraně obchodního tajemství. Soudkyně Kateřina Doležalová jejich požadavku vyhověla.

Agrofert tvrdí, že firma European United Bakeries od fúze odstoupila

Majiteli United Bakeries jsou bratři Paříkové. Ti chtěli svou firmu v roce 2010 prodat. Vážným zájemcem byl Agrofert, který také podle slov žaloby měl zaplatit stomilionovou zálohu za část akcií firmy. Fúze úspěšně pokračovala až do doby, kdy se proti transakci osočil slovenský antimonopolní úřad. Ten v červenci roku 2012 odmítnul obchod schválit, a to i přestože český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o čtvrt roku dříve rozhodl o opaku.

K fúzi nakonec nedošlo. Tudíž podle žaloby mělo dojít k vrácení zálohy, jak bylo uvedeno ve smlouvě, kterou mezi sebou firmy uzavřely. Agrofert tvrdí, že European United Bakeries zálohu nevrátilo, a tak nyní kromě stomilionové zálohy požaduje zaplacení i úroků z prodlení, a to ve výši 7,5 % ročně.

United Bakeries vznikla spojením dvou největších českých skupin

United Bakeries je významná pekárenská skupina, která vznikla spojením Delta Pekárny a Odkolek a která nyní působí ve střední Evropě. Její mateřskou společností je European United Bakeries S.A. sídlící v Lucembursku.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v prosinci roku 2015 nepravomocně schválil prodej United Bakeries lucemburské firmě Moulins de Kleinbettingen.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.