https://www.traditionrolex.com/18
V Janatově mlýně obnovili pekařskou tradici. V původní peci upekli chléb po 31 letech
  

V Janatově mlýně obnovili pekařskou tradici. V původní peci upekli chléb po 31 letech


V krkonošské obci Buřany nedaleko Jablonce nad Jizerou obnovili tradiční výrobu chleba. Po 31 letech upekli v Janatově mlýně vsázku třiceti bochníků. Do budoucna plánují oprášit původní recepty mlynářské a pekařské rodiny Janatů, kteří v mlýně hospodařili více než sto let.
Chléb znovu začali péct v Janatově mlýně, který od roku 1843 vlastnil po čtyři generace rod Janatů. Janatovi v mlýně provozovali mlynářskou, pekařskou a kramářskou živnost. Z namleté mouky pekli tradiční chléb, který přímo v mlýnském krámku prodávali. V obchodě mimo jiné nabízeli běžné věci do domácnosti a hospodářství, kterými byly provázky, hřebíky, svíčky a další potřebné zboží.

 

Chléb v Janatově mlýně pečou v původní peci z roku 1950

Nyní Janatův mlýn vlastní Jiří Krch, který mlýn opravil a obnovil tradiční pečení chleba. Chléb v Janatově mlýně se peče v původní peci, která byla modernizována v roce 1950. Pekařská pec si ale příliš slávy neužila, neboť  13. srpna 1951 byl úředním výnosem provoz mlýna a tím i pekařství ukončen. Naposledy experimentálně upekli chléb tamní nadšenci v roce 1987.

Současného pečení se ujala pekařka Šárka Nemešová z Mariánské Stráně. Pekařka podle vlastního receptu upekla první vsázku třiceti dvoukilových bochníků chleba. K tomu majitel mlýnu Jiří Krch dodává, že se dochovaly také původní chlebové recepty po Janatech, které časem také vyzkouší.

 

Pekařskou pec měsíc dopředu roztápěli

Před samotným pečením nejenže pec v Janatově mlýně vydrhli březovým koštětem, měsíc v ní také pravidelně zatápěli, aby zdivo dostatečně vyschlo. V peci se zároveň nesmí zatápět příliš rychle, zdivo by mohlo popraskat. Čerstvý chléb mohou v Janatově mlýně ochutnat jak místní, tak hlavně turisté, pro které je připravena prohlídka kompletní a zachovalé mlynářské technologie. Celá expozice je zároveň navržena tak, aby nevypadala jako muzeum. Interiér a zařízení mlýna má evokovat běžný život v mlynářském a pekařském řemeslu.

 


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

V Janatově mlýně obnovili pekařskou tradici. V původní peci upekli chléb po 31 letech

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.