https://www.traditionrolex.com/18
Zdraží se pečivo?
  

Zdraží se pečivo?

Témata: pečivo

Na internetu se objevuje spousta článků, které předpovídají, že cena pečiva poroste. Uvedené důvody se někdy liší, jindy se shodují. Co můžeme říct s jistotou je, že důvodů pro cenový růst je hned několik. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.
Zvýšené náklady

Prvním zmiňovaným důvodem jsou zvýšené náklady. Některé nestandardní náklady se objevily i z důvodu koronavirové epidemie. Jedná se především o pořízení ochranných prostředků, roušek a jiných hygienických pomůcek. Současná situce vedla ke zvýšení provozních nákladů asi o 8%.

Dále jde o náklady na zvýšení mezd, které byly dlouhodobě podprůměrné a je nutno také počítat se zvýšením cen energií, vody a nájmů, nemluvě o vlivu inflace.

Ceny pšenice

 Objevují se také odhady zvýšení cen pečiva kvůli zdražení pšenice. Je pravda, že zářijové ceny pšenice už jsou o 200 Kč za tunu vyšší, a to i přesto, že výsledky letošní sklizně jsou z hlediska množství dobré. To ovšem neplatí pro kvalitu pšenice, která je pro pekaře zcela zásadní. Technologické úpravy pro zajištění kvality pečiva potom zvyšují náklady. Nicméně samotné zvýšení cen pšenice nebude mít na konečného spotřebitele až takový vliv, jelikož zdražení tuny pšenice o např. 1000 Kč se projeví na jednom rohlíku zdražením o asi 10 haléřů. Ke všemu mnozí pekaři zatím stále ještě pečou z již nakoupené mouky, jejíž zásoby by měly vystačit alespoň do konce října.

Snížená poptávka kvůli domácímu pečení

Ceny pečiva ovlivňuje také poptávka na trhu, která v době koronavirové krize značně klesla. Jedním z důvodů je růst popularity domácího pečení chleba.

Vliv měly však také obavy z nákazy koronavirem, jelikož pečivo je v řetězcích exponovaným zbožím. Výsledky testu, který byl proveden na žádost Státní zemědělské a potravinářské inspekce, však potvrdily stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Výsledky testů byly negativní.

Výrobci pečiva se zvýšení cen brání

Drobní výrobci by se kvůli konkurenci v odvětví raději zdražování vyvarovali. Pokud je zákazník na cenu nějakého produktu zvyklý, může být větší růst ceny problém. Ani maloobchodní řetězce ovšem se zvýšením cen nepočítají a plošné zvyšování cen neplánují.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Zdraží se pečivo?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.