Pavel Janoš
  

Pavel Janoš


Když se řekne perník, tak se hned každému vybaví Pardubice. Ale existuje jeden výrobce, který se může právem pyšnit královským titulem. Pavel Janoš zná tajný recept na perník už mnoho let a tenhle recept se předává jen z generace na generaci.




Perníčky jsou tradičním českým vánočním cukrovím. Netěší pouze naši chuť, ale při přípravě provoní domácnost a dobře poslouží i jako ozdoba. Perníkem ve všech podobách jsou proslulé Pardubice. Ačkoliv ve východočeském městě najdeme hned několik výroben perníku, jen jedna se pyšní královským titulem. Její majitel, Pavel Janoš, je hrdým korunovaným Králem perníku. Tohoto ocenění se mu dostalo od kolegů perníkářů a cukrářů za početné úspěchy v soutěži Perníkář roku i v dalších cukrářských kláních. Výrobky "od krále" putovaly jako dárky už i k britské princezně Anně nebo do Japonska. Co stojí za jejich úspěchem?

"Každý náš perníček je originál," vysvětluje Pavel Janoš. "Vyrábíme je v malých sériích nebo jen v jednotlivých kusech." Všechny vznikají ručně a jsou také ručně zdobené. Podle Pavla Janoše nesmí dobrému perníku chybět pravý včelí med a meruňkový džem. Pro vůni a chuť je také velmi důležité koření, kterého do pečiva patří více než deset druhů. "Nemůžu vám prozradit recept, to je rodinné tajemství, ale platí, že ve správném perníku nesmí chybět trocha pepře," usmívá se Janoš lišácky. Mezi další příměsi patří hřebíček, badyán, fenykl, kardamon, ale i nové koření. Naopak v kvalitním perníku se nesmí objevit žádné stabilizátory, umělá dochucovadla nebo konzervanty.

Výroba skutečně dobrého perníku není nic jednoduchého. "Těsto se musí několik měsíců nechat odležet a provonět kořením, medem a džemem. Teprve pak se z něho peče ten pravý kvalitní perník," popisuje Janoš. V jeho výrobně vznikají jak klasické české perníčky zdobené bílou bílkovou polevou, tak i různá zvířátka, chaloupky nebo speciální vánoční a velikonoční série. Z perníku ale u Janošů vyrobí prakticky cokoliv. V muzeu betlémů na Karlštejně mají dokonce perníkový betlém, který vznikl na motivy Josefa Lady.

Pavel Janoš navazuje na rodinnou cukrářskou tradici. Svými dorty, cukrovím i perníky byla vyhlášená už jeho babička, z jejíž sbírky receptů pardubický cukrář čerpá. Perníkářem byl také jeho otec - roku 1958 vytvořil metrové perníkové srdce pro světovou výstavu EXPO v Bruselu. "Já jsem pokračování rodové tradice bral nejen jako výrobu běžného perníku, ale i jako vytváření voňavých dárků. Perníku bylo a je v Pardubicích opravdu dost, ale ten náš je díky ruční výrobě opravdu jedinečný," uzavírá pyšně Pavel Janoš.

(zdroj:ihned, redakčně upraveno)


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pavel Janoš
Pavel Janoš

 



V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuse



Katalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.