Snaha francouzských pekařů nabrala realistických obrysů poté, když UNESCO v loňském roce zařadilo na seznam nehmotného kulturního dědictví neapolskou pizzu. Pravou neapolskou pizzu připravují mistři pizzaři, takzvaní pizzaiuolo, tím, že roztáčí těsto ve vzduchu, čímž ho provzdušní. Díky tradiční přípravě těsto získá své typické vlastnosti. Toto tradiční umění pečení neapolské pizzy se v Itálii předává z generace na generaci.
Neapolská pizza je od roku 2010 vedena ve skupině chráněných označení Evropské unie neboli v seznamu TSG zaručených tradičních specialit. Z českých výrobků tuto ochranu užívají například špekáčky či lovecký salám. Zákon proto musí definovat nejen ingredience, ale také vzhled či tvar produktu.
Ve Francii je bageta chráněna zákonem od roku 1993. Tento zákon stanoví, že tradiční francouzské pečivo smí být vyrobeno pouze z pšeničné mouky, vody, soli a droždí. Zároveň hotová bageta nesmí být zmražena a určena k dopékání v prodejnách. Podle Dominiqua Anracta z profesní komory francouzských pekařů jsou zmrazené polotovary v supermarketech na hony vzdálené chutí i vlastnostmi pravých baget.
Na seznam nehmotného kulturního dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) jsou každoročně zapisovány nové položky. Principem je ochrana kulturních hodnot. Z českých nehmotných hodnot, tradic a zvyků je na seznamu UNESCO veden slovácký verbuňk, jízda králů, masopustní obchůzky na Hlinecku či sokolnictví a loutkářství. Zda francouzská bageta má reálnou šanci na zápis do světového nehmotného dědictví se rozhodne v příštích letech.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse